معاون علمی فناوری رییس جمهور و هیات همراه از زیرساخت ها و توانمندی مجموعه صنعتی انتخاب به عنوان بزرگترین تولیدکننده سبدکامل لوازم خانگی کشور بازدید و از جدیدترین محصول ساید بای ساید این گروه که به روش دانش بنیان تولید شده رونمایی کرد.

به گزارش روابط عمومی گروه صنعتی انتخاب؛ سورنا ستاری معاون علمی فناوری رییس جمهور پس از بازدید خطوط تولید لوازم خانگی در جمع مدیران این گروه گفت: در بازدید امروز از دستاوردها و توانمندی های این گروه صنعتی متوجه شدیم کار خیلی بزرگی در این بخش انجام شده و طبیعی است حرکتی که در این سطح شکل گرفته باید حمایت شود. البته نباید فراموش کنیم که مشکلات هم وجود دارد و در واقع خود شما باید مشکلاتتان را حل کنید و اینکه فکر کنید منتظر باشید تا دولت مشکلات شما را حل کند، توقع زیادی است. البته ما در حوزه دانش بنیان ورود کرده و یک پلتفرم VIP با همین رویکرد آماده کرده ایم.آن چیزی که مهم است خط تولید نیست بلکه آن تفکر است و برای اینکه در حوزه های مختلف پلتفرم جدید داشته باشیم به طور مداوم باید کار کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این نکته که چطور شما مثل نمونه های خارجی کار می کنید ولی هنوز مشکل فروش داریم گفت: بی شک این معضل از یک سو به فرهنگ خرید و از سوی دیگر به روشهای جدید بازاریابی مربوط است و باید بررسی کنید که چگونه قادر خواهید بود بازاریابی و فروش را تقویت کنید ،چرا که فکر نمی کنم از لحاظ قیمت، مشکلی نسبت به مشابه خارجی داشته باشیم و این برمی گردد به بحث برندسازی و وارد کردن تکنولوژی های جدید به بخش فروش یا بحث طراحی محصول که قطعا شمایی که تا اینجا آمده اید این مشکلات را هم حل خواهید کرد. این درست است که بحث واردات بسیار جدی است و بنده نیز پیگیری های لازم را خواهم کرد اما شما نیز باید تمرکز بیشتری بر صادرات داشته باشید .همین که توانسته اید در داخل، رقابت داشته باشید، به این معنی است که فراتر از مرزهای ایران هم می توانید رقابت کنید.متاسفانه ما نمونه هایی از کارخانه ها داریم که به قول معروف صفر به ده در زمین خودمان باخته ایم در همین شرایط، حرف از صادرات می زنیم!
ستاری ادامه داد: وظیفه ذاتی مجموعه تحت مدیریت ما است که از R&D تحقیق و توسعه حمایت کنیم و قطعاً در این بخش همکاری لازم با مجموعه انتخاب صورت می پذیرد.
معاون علمی فناوری رییس جمهور در پایان ضمن ابراز خرسندی از فعالیت های چشمگیری که در مجموعه کارخانجات لوازم خانگی انجام شده اظهار داشت: ما همیشه حداکثر کاری که در لوازم خانگی انجام می دادیم کپی سازی بود. اما اینجا خودمان یک چیز جدید طراحی می کنیم و این توانمندی یعنی شروع بحث صادرات که شما خودتان چیزی برای خودتان طراحی، قالب سازی،مهندسی و نهایتاً تبلیغ می کنید و این مهم است که شما دانش این کار را داشته باشید و بتوانید با آن کار کنید و این مغز و نیروی انسانی است که بسیار مهم و ارزشمند است نه آن دستگاه پرسی که با آن کار می کنید.

در ادامه محمد رضا دیانی خطاب به میهمانان این بازدید گفت:در بعد اقتصادی صنایعی که امروز در کشور وجود دارند و در شرایط فعلی کارآمد هستند، یا صنایعی هستند که به مواد معدنی ارزان، سوخت و به طور کلی حامل های انرژی با قیمت پایین دسترسی دارند و یا گروه صنایع خودرو سازی هستندکه به واسطه اجازه کنترل بر واردات محصولات خارجی مشابه خود، از حاشیه امنی برای حضور در بازار برخوردار شده اند. وی در تکمیل این مطلب اظهار داشت:صنعت لوازم خانگی نه تنها به هیچ منبع انرژی وابسته نیست بلکه هیچ امتیازی نیز برای ما وجود ندارد. ما از تولید اجاق گازهای پلوپز در بیست سال پیش شروع کردیم و در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده لوازم خانگی در ایران به حساب می آییم ولی متاسفانه اجازه رقابت با رقبای خارجی برای ما وجود ندارد به این دلیل که سال گذشته طبق آمار فقط در دو برند خارجی نزدیک به ۵/۳ میلیارد دلار واردات لوازم خانگی انجام گرفته است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی کشور با تاکید بر مخرب بودن واردات بی رویه بر پایه های اشتغال در کشور گفت: باید در دولت سیاستی به کار گرفته شود که موشکافانه به بحث واردات رسیدگی کند. ما با بحث واردات قانونی موافقیم و حق انتخاب مردم نباید گرفته شود ولی واردات باید مدیریت شود.اگر دولت بتواند واردات را قانون مند کند ما می توانیم تولیدمان را تا ۲ برابر ارتقا دهیم.

رییس هیات مدیره مجمع کارآفرینان ایران در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به فسادلجام گسیخته در حوزه پولی و بانکی کشور گفت: یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی ما و سایر تولیدکنندگان، تسهیلات بانکی است. ما علی رغم رکود سنگین بازار و فشارهای مضاعفی که از واردات بی رویه و غیرشفاف لوازم خانگی در بخش فروش داشتیم، ۷۰ درصد بدهی های مان به سیستم بانکی را در ۵ سال گذشته با بهره ۱۴ درصد پرداخت کرده ایم اما امروز که نیازمند تامین سرمایه درگردش برای تقویت بنیه تولیدیمان هستیم همان بانک ها جایگزینش را با بهره ۲۵ درصد هم به ما نمی دهند.

در پایان دیانی گفت: نگاه ما به تولید لوازم خانگی یک نگاه جهانی است و امروز محصولات ما از لحاظ کیفی در سطح جهانی قابل رقابت است. تنها مطلبی که وجود دارد این است که قطعه سازان خارجی در کنار تولیدشان قرار دارند ولی ما یک سری قطعات را به دلیل نبود دانش فنی باید وارد کنیم که اگر این امر تحقق یابد حتی میتوان محصول نهایی را به کشورهای مختلف صادرات کرد.

رونمایی از جدیدترین نمونه مهندسی یخچال ساید بای ساید ساخت داخل
در حاشیه این مراسم معاون علمی و فناوری رییس جمهور از جدیدترین نمونه مهندسی یخچال فریزر ساید بای ساید، محصولی دانش بنیان از مرکز تحقیق و توسعه گروه صنعتی انتخاب رونمایی کرد.مصرف حداقل انرژی با گرید انرژی بسیار مطلوب در عین افزایش کارایی و راندمان و همچنین ارتقاء امکانات، از جمله ویژگیهای این محصول ساخت متخصصان ایرانی است.

گفتنی است این محصول پس از آزمایش نهایی در آزمایشگاه تخصصی این شرکت، در پنج منطقه آب و هوایی کشور مورد آزمایش قرار می گیرد و پس از آن در کنار سایر محصولات لوازم خانگی این گروه صنعتی به تولید انبوه خواهد رسید.
گروه صنعتی انتخاب با دارا بودن شش کارخانه تولیدی، بزرگترین مجموعه سازنده لوازم خانگی کشور و برخوردار از برندهایی نظیر اسنوا به عنوان برند ملی لوازم خانگی، در شهرک صنعتی مورچه خورت در ۴۵ کیلومتری شمال اصفهان فعالیت می کند.