گردهمایی ماه رمضان مدیران گروه صنعتی انتخاب با مدیرعامل و سایر مدیران ارشد این گروه صنعتی در تالار اجتماعات کوثر آستان مقدس حضرت زینب (س) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی گروه صنعتی انتخاب، محمدرضا دیانی مدیرعامل گروه انتخاب در این مراسم ضمن برشمردن فضائل شب‌های قدر، همکاران در این گروه صنعتی را به بهره‌برداری از فضائل این شب‌ها دعوت کرد و اظهار داشت: ارزش هر شب قدر به اندازه هزار ماه است که انشا الله باید در طول عمر از فضیلت این شب‌ها، کمال استفاده را ببریم.

وی در ادامه به تحلیل وضعیت کلان صنعت در کشور پرداخت و افزود: صنایعی مانند صنعت فولاد، پتروشیمی و … علاوه بر حمایت‌های دولتی و بانکی، از مواد اولیه ارزان‌قیمت در کشور مانند گاز و مواد معدنی به عنوان مواد اولیه تولید استفاده می‌کنند و از سوی دیگر، صنایع دیگری مانند خودروسازی باوجود تعرفه بالای واردات خودرو، بر واردات خودرو نظارت کامل داشته و فضا بازار را انحصاری کرده‌اند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی ایران به وضعیت این صنعت در بین صنایع ایران اشاره کرد و گفت: در صنعت لوازم‌خانگی نه تنها هیچ‌یک از این مزیت‌ها ازجمله مواد اولیه ارزان‌قیمت و حمایت‌های تعرفه‌ای وجود ندارد؛ بلکه بزرگ‌ترین واردکنندگان کشور با بیشترین حجم واردات در این حوزه فعالیت می‌کنند.

وی افزود: بزرگ‌ترین رقبای ما ۵۰ درصد از مالیات را پرداخت نمی‌کنند و با تخلفات گمرکی و فرار از مالیات، به فعالیت رسمی در بازار ایران می‌پردازند و حتی هزینه تبلیغاتی آن‌ها نیز یک سوم مجموعه ما است. در حال حاضر یکی از صنایع وابسته به دولت حداقل چهار هزار میلیارد به نظام بانکی بدهکار است. اگر از این بعد هم به فعالیت‌های گروه صنعتی انتخاب نگاه کنیم، باز با این نتیجه مواجه می‌شویم که یکی از خالص‌ترین و پاک‌ترین کارها در این مجموعه در حال انجام است.

رئیس مجمع کارآفرینان ایران بابیان این‌که نرخ سودهای بالای بانکی اجازه ورود پول به صنعت و تولید را نمی‌دهد خاطرنشان کرد: این در حالی است که مبالغ و هزینه‌های سرمایه‌گذاری شده در تولید و صنعت قابل بازگشت نیست، ولی سپرده و سود بانکی درآمدی چند برابر خواهد داشت که این امر باعث کوچک شدن بنگاه‌های اقتصادی می‌شود.

وی کارآفرینی را امری مقدس دانست و افزود: کسی باورش نمی‌شود که یک شغل چقدر اهمیت دارد و فقدان آن یک خانواده را به هم می‌ریزد، چند سال پیش نیز گفتم که ما نمی‌توانیم مانند امیرالمونین (ع) بنده آزاد کنیم، اما ایجاد یک شغل مثل آزاد کردن یک بنده است.

دیانی در خصوص عملکرد گروه انتخاب در حوزه مالی و همچنین مسئولیت اجتماعی اظهار داشت: گروه انتخاب برخلاف بسیاری از صنایع بزرگ کشور که بدهی‌های معوق شده فراوان دارند، مطالبات افراد حقوقی و حقیقی را پرداخت کرده و از سوی دیگر، در حوزه عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود به نحوی حضور داشته که حتی برخی از وظایف دولت در این زمینه را نیز به عهده دارد و این مسئله، تعجب بسیاری از افراد را برانگیخته است.

وی با طرح این پرسش که در صورت عقب کشیدن خیرین در برخی وظایف و مسئولیت‌های اجتماعی، چه کسی پاسخگوی مشکلات موجود خواهد بود، تصریح کرد: ما هم می‌توانیم مانند بقیه از کنار این مسائل اجتماعی و اقتصادی به‌راحتی بگذریم، اما آیا چراغی که در دل ما روشن است، اجازه چنین کاری را به ما خواهد داد؟

مدیرعامل گروه انتخاب به ناکارآمد بودن اقتصاد دولتی اشاره کرده و تصریح کرد: در اقتصاد دولتی بزرگانی همچون شوروی سابق و چین شکست خوردند و از سوی دیگر، این اقتصاد میانه دولتی و خصوصی نیز دیگر جواب نمی‌دهد.

وی اقتصاد مردمی را حلال مشکلات اقتصادی کشور دانست و افزود: اقتصاد مردمی، هم موردتوجه رهبر معظم انقلاب اسلامی و هم ریاست محترم جمهور است و سپردن چرخ اقتصاد به دست مردم، حلال بسیاری از مشکلاتی است که اقتصاد بیمار کشور با آن مواجه است.

دیانی افزود: مقام معظم رهبری چند روز در سخنان خود در خصوص اهمیت سرمایه‌گذاری در حوزه پژوهش صحبت کردند. این همان مسئله‌ای است که گروه صنعتی انتخاب از حدود یک سال و نیم قبل به دنبال قرارداد بستن با دانشگاه‌ها ازجمله دانشگاه تربیت مدرس در خصوص پژوهش‌های کاربردی است. هنگامی‌که یکی از مسئولان گروه انتخاب در جلسه تفاهم‌نامه با دانشگاه تربیت مدرس، فعالیت‌های گروه صنعتی انتخاب را بیان کرده بود، یکی از اساتید دانشگاه گفته‌اند که این اموری که انجام می‌دهید وظایف دولت است.